خبر فارس و روابط عمومی بورس درباره عرضه بزرگ سال

چهارشنبه 30 بهمن 1387  11:32 ب.ظ

شنیده ها ونشنیده های زیادی از این سهم در راه است که بزودی برایتان نقل میکنیم.

یکی اینکه این سهام خرد فروخته میشود اما به تدریج در دست برخی از سرمایه گذاران عمده جمع می شود. اما از دوراه

یک با استقبال مردم و دو با عدم استقبال مردم و درنتیجه برخی از شرکتهای شبه دولتی  شما فکر میکنید روش چگونه خواهد بود؟

به نقل از روابط عمومی بورس اوراق بهادار تهران (سهامی عام) علی سنگینیان معاون مطالعات اقتصادی شركت بورس اوراق بهادار تهران ضمن بیان مطلب فوق گفت: بورس تهران دقت لازم را در بررسی های خود در مورد عرضه سهام بانك ملت انجام داد و حتی در تجدید پذیرش شرطهایی در نظر گرفته شد تا اطلاعات كافی و شفاف منتشر شود.


وی ادامه داد: بورس قیمت گذاری نمی كند و محلی است كه كشف قیمت صورت می گیرد، همچنین یكسری ملاحظات را در نظر می گیرد تا به تصمیم خریدار و فروشنده كمك نماید.

وی به جذابیت عرضه های اولیه اشاره كرد و افزود: عرضه های اولیه در بورس های دیگر جهان نیز با بازدهی خوبی همراه است، سهامداران بورس تهران هم با توجه به سابقه عرضه های اولیه در سال های گذشته از آن استقبال می كنند و در كوتاه مدت از بازدهی مناسبی بهره مند می شوند.

سنگینیان به روش فروش سهام بانك ملت اشاره كرد و گفت: مكانیزم به اینصورت است كه خریداران از قیمت پایین شروع كرده و با هم رقابت می كنند تا جایی كه قیمت از نظر فروشنده منطقی به نظر آید.

وی بازگشت قیمت سهام عرضه اولیه پس از یك دوره كوتاه را ناشی از 2 عامل دانست و اظهار داشت: سهامدار عمده پس از واگذاری، احساس مسوولیت نمی كند تا مدیریت كارا داشته و یا از سهام خود حمایت كند.

همچنین تحلیل پایین و دانش كم سهامدارانی كه دنبال بازدهی كوتاه مدت هستند و فروش پس از كسب سود اولیه ، سبب افت قیمت سهام را فراهم می كنند.

وی در ادامه به ركود بورس اشاره كرد و گفت: بورس هم مانند چرخه های تجاری در اقتصاد، دارای رونق و ركود است.همچنین بحران های جهانی و شرایط اقتصادی كلان كشور در بورس تاثیر گذار است و در واقع بورس عملكرد اقتصاد كشور را منعكس می كند.

وی در پایان به روش معامله وبملت اشاره كرد و گفت: این مكانیزم برای اولین بار به روش ثبت سفارش كه در سیاست های اصل 44 هم پیش بینی شده است، می باشد.

در این روش شركت تامین سرمایه سهام را ارزشیابی و قیمت پایه را به بازار اعلام می كند و تعهد خرید می دهد كه سهام اگر كاملا فروش نرفت آن را با همان قیمت عرضه اولیه خریداری نماید.

لازم الذكر است كه دستور العمل روش ثبت سفارش هنوز ابلاغ نگردیده و اجرایی نشده است.

فارس می گوید که : امروز از 5 درصد سهام عرضه شده بانك ملت فقط 340 میلیون سهم به قیمت هر سهم 105 تومان توسط تعدادی از سهامداران حقیقی و حقوقی خریداری شد تا تصمیم گیری در خصوص قطعیت معامله سهام اولین بانك دولتی حاضر در بورس با اما و اگر و با تصمیم مدیر عامل شركت بورس و مسئولان سازمان خصوصی سازی همراه شود.
حسن قالیباف اصل مدیر عامل شركت بورس در حالی بعد از برگزاری جلسه مربوطه به همراه غلامرضا حیدری كرد زنگنه رئیس سازمان خصوصی سازی در جمع خبرنگاران حاضر شد و ازعدم ابطال و قطعیت معامله 340 میلیون سهم بانك ملت به قیمت هرسهم 105 تومان خبر داد كه با این تصمیم امروز اولا " بیش از 35 میلیارد و 750 میلیون تومان جابه جا شد و دوما " به ارزش روز بازارسهام بالغ بر یك میلیارد و 375 میلیارد دلار افزود شد تا مجموع ارزش بازارسهام ایران به حدود 48 میلیارد دلاربرسد.
به گزارش فارس ، با قطعی شدن معامله امروز سهام بانك ملت ، ارزش روز اولین بانك دولتی حاضر در بورس به هزار و 375 میلیارد تومان رسید (با توجه به فرمول ارزش روز سهام شركت های بورسی كه از ضریب تعداد سهام و قیمت روز هر سهم به دست می آید) و بانك ملت جایگزین بانك پارسیان دررتبه هفتم بزرگترین شركت های بورسی جای گرفت.
ازسوی دیگربا بورسی شدن بانك ملت، پس از سپری شدن 5/2 سال از اجرای اصل 44 اولین بانك دولتی خصوصی شد؛ ارزش روز بازارسهام با افزایش مواجه شد ؛ موتور خصوصی سازی و واگذاری بنگاه‌های دولتی بعد از گذشت 6ماه از واگذاری سهام مخابرات ( در 19 مرداد سال جاری) نصف و نیمه روشن شد؛ سومین عرضه سهام شركت‌های مشمول اصل 44 در سال جاری و هشتمین عرضه از زمان اجرای اصل 44 در خرداد 85 انجام شد ؛ اولین تجربه هیئت مدیره و مدیرعامل شركت بورس درعرضه سهام شركت های جدید محقق شد و بالاخره اینكه این بانك با نسبت P/E حدود 5.6 مرتبه ایی در كنار چهاربانك خصوصی پارسیان ، كارآفرین ، اقتصاد نوین و موسسه مالی و اعتباری سینا و حاضر دربورس قرار گرفت.
اما این اتفاقات تازه آغاز راه پر افت و خیز و پیش بینی نشده بانك ملت در بازار سهام كشور است و باید به مانند همیشه منتظر جریانات و تلاطمات بورس بود تا مشخص شود اولین بانك حاضر دربورس چه آینده ایی برای دولتمردان و سرمایه گذاران ومردم ترسیم خواهد كرد.


نوشته شده توسط: متصدی امور بانکی | آخرین ویرایش:سه شنبه 13 مرداد 1388 | نظرات ()

تا شنبه

چهارشنبه 30 بهمن 1387  11:26 ب.ظ

 نقل از روابط عمومی شركت بورس امروز تعداد 655 میلیون سهم از سهام بانك ملت به ارزش 35 میلیارد و 700 میلیون تومان در راستای اجرای سیاستهای كلی اصل 44 قانون اساسی عرضه شد.


از ابتدای شروع معاملات و دریافت تقاضای كلیه ایستگاههای معاملاتی رقابت برای كشف قیمت سهام بانك ادامه داشت به طوری كه قیمت آن از80 به 100 تومان رسید.
 
درساعت 15/11 دقیقه معادل 340 میلیون سهم این بانك به قیمت 105 تومان به فروش رفت.
 
در جلسه ای با حضور رئیس سازمان خصوصی سازی و مدیرعامل شركت بورس مقرر شده است كه مابقی این سهام با قیمت 105 تومان ، شنبه هفته آینده 3 اسفند ماه عرضه شود.

عرضه بانك ملت، عرضه موفق
غلامرضاكرد زنكنه رئیس سازمان خصوصی سازی در جمع خبرنگاران ضمن بیان این مطلب افزود: ما از 4 روش مراحل قیمت گذاری سهام بانك ملت را بررسی كردیم .
 
در هر 4 روش قیمت گذاری به میانگین قیمت 103 تومان رسیدیم، اما قیمت 105 تومانی هر سهم بانك ملت برای ما عرضه موفقی به شمار می آید.

وی با اشاره به اینكه بانك ملت ازجمله 10 شركت برتر كشور به حساب می آید و رتبه اول را بین بانك ها داراست، تاكیدكرد: از آنجایی كه این سهم با قیمت 105 تومان فروش رفت و با برآورد اولیه ما هماهنگ بود از نظر سازمان خصوصی سازی این عرضه موفق است.
 
زمان معاملات تمدید نشد ، هفته آینده سهام را عرضه می كنیم
حسن قالیباف اصل مدیرعامل شركت بورس در خصوص عرضه سهام بانك ملت به خبرنگاران گفت : مقرر شده بود كه 5 درصد از سهام بانك ملت امروز عرضه شود. در جریان این عرضه 340 میلیون سهم این شركت امروز به فروش رفت، اما به علت عدم تمدید زمان معاملات ادامه عرضه مابقی این سهم به شنبه موكول شد.

وی با اشاره اینكه مدیرعامل در صورتی كه در یك جلسه معاملاتی سهام به طور كامل فروخته نشود می تواند جلسه معاملاتی دیگری تعیین كند گفت: درآیین نامه چارچوب عملیات بازارآمده است«در شرایط خاص مدیرعامل می تواند با كسب موافقت سازمان بورس نسبت به تغییر شرایط عرضه سهام اقدام بنماید».

مدیرعامل شركت بورس تشریح كرد: براساس آیین نامه عرضه اولیه درصورتی كه سهام شركتی بالغ بر 50 درصد به فروش برسد با استفاده از اختیارات مدیرعامل بورس آن معامله را تایید كرد.

وی افزود: در راستای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی و طبق مصوبه هیات وزیران اردیبهشت 86 مقرر شده است كه5 درصد از سهام بانك های تجارت ، صادرات و ملت در بورس عرضه شود. لذا آمادگی برای عرضه این سهام و دریافت درخواست های پذیرش آنها در بازار سرمایه در طول یكسال گذشته انجام شد.
 
مراحل تبدیل بانك ملت به شركت صورت گرفت و این بانك در لیست شركت های پذیرفته شده در بورس به عنوان چهارصدو چهل و هشتمین شركت درج شد.

نوشته شده توسط: متصدی امور بانکی | آخرین ویرایش:سه شنبه 13 مرداد 1388 | نظرات ()

امیدنامه‌ی پذیرش و درج بانک ملت در فهرست نرخ‌های بورس

دوشنبه 28 بهمن 1387  09:53 ق.ظ

بنا به مصوبه‌های14 آذر 1386 و 19 بهمن 1387 هیئت پذیرش اوراق بهادار، بانک ملت در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و با توجه به احراز موارد تعیین شده در مصوبه‌های یاد
شده، از  تاریخ 22 بهمن 1387 به عنوان چهارصد و چهل و هشتمین شرکت پذیرفته شده در بخش «واسطه‌گری‌های مالی»، گروه «واسطه‌گری‌های پولی» و طبقه‌ی «سایر واسطه‌گری‌های پولی»، با کد 06-19-65 و نماد «ملت»، در فهرست نرخ‌های تابلوی اصلی بازار اول بورس اوراق بهادار تهران درج می‌شود.گفتنی است نام شرکت با شماره‌ی 10661 در تاریخ 28 دی‌ماه 1387در فهرست شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار درج شده است0

امیدنامه‌ی پذیرش و درج بانک ملت از پیوند *...*...*  قابل دریافت است. 

در ادامه هم نقل قولهای مهمی که از سوی مدیرعامل و وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی سازی شده است درج شده


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: متصدی امور بانکی | آخرین ویرایش:سه شنبه 13 مرداد 1388 | نظرات ()

وضعیت صورت‌های مالی بانك ملت

شنبه 26 بهمن 1387  09:26 ب.ظ

 همزمان با 22 بهمن نماد بانك ملت به عنوان اولین بانك واگذار شده به بخش خصوصی در فهرست نرخ‌های تابلوی اصلی بازار اول بورس اوراق بهادار تهران به نمایش گذاشته شد.

آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده بانك ملت همزمان با درج این بانك در فهرست نرخ‌های تابلوی اصلی بازار اول بورس اوراق بهادار تهران منتشر شد.


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: متصدی امور بانکی | آخرین ویرایش:سه شنبه 13 مرداد 1388 | نظرات ()

تعیین نرخ سود بانكی سال 88 تا چهارشنبه .همزمان بت ورود بانک ملنت به بورس

شنبه 26 بهمن 1387  09:23 ب.ظ

محمود بهمنی در حاشیه نخستین همایش بین‌المللی نظام جامع سنجش اعتبار اظهار داشت: اگر بخواهد قیمت سكه بالا برود بانك مركزی بلافاصله وارد بازار خواهد شد و امسال اگر چنین اتفاقی بیفتد سكه با قیمت حداقل 10 درصد پایین‌تر به كاركنان داده خواهد شد تا منافعی برای كارمندان داشته باشد.
وی افزود: نباید دادن سكه این تصور را به وجود آورد كه كسب قسمتی از منافع آنها را به همراه خواهد داشت و اصلاً چنین چیزی وجود ندارد و بانك مركزی فقط برای كنترل بازار این كار را انجام می‌دهند.
رئیس كل بانك مركزی گفت: كسانی كه در پایان سال به سمت خرید سكه می‌روند با عرضه سكه مواجه می‌شوند و قیمت به صورت متعادل نگه داشته خواهد شد و با مسائلی كه در سال گذشته با آن مواجه بودیم روبرو نخواهیم شد.
بهمنی رفتن مستخدمین حسینی از بانك مركزی به مؤسسه مالی و اعتباری توسعه را حركت به سمتی بالاتر دانست و افزود: مستخدمین حسینی با رفتن به مؤسسه مالی و اعتباری توسعه به بانك مركزی كمك خواهد كرد.
وی در خصوص نرخ تورم در سال آینده تصریح كرد: با موضع‌گیری بانك مركزی در این زمینه شاهد كاهش نرخ تورم بوده‌ایم و بحران جهانی به كمك نظام بانكی آمد و توانست نرخ تورم را از 4/29 در پایان شهریور ماه به 24 درصد برساند.
بهمنی افزود: در زمینه كاهش قیمت‌ها به طور كامل هنوز از عمده فروشی به خرده فروشی حركت نكرده‌ایم و روند آن روبه كاهش و نزول است و امیدواریم در پایان سال جاری نرخ تورم را به كمتر از 24 درصد و در ابتدای سال آینده این نرخ را به 23 درصد برسانیم.
بهمنی گفت: نرخ سود در حال طی كردن مراحل آخر بسته سیاستی، نظارتی می‌باشد و تا پایان بهمن ماه به هیئت دولت ارائه خواهد شد.
وی تصریح كرد: نرخ تسهیلات بانكی در بسته سیاستی‌ـ نظارتی تا پایان بهمن ماه به هیئت وزیران یا كمیسیون اقتصادی ارائه خواهد شد و برای اجرایی شدن آن باید مورد تأیید قرار گیرد.
بهمنی افزود: بانك در بخش‌های اقتصادی در توزیع بخشی از اعتبارات تأثیراتی گذاشته و بیشتر بها را به تولید اختصاص داده است و شاهد اجرای صحیح بانكداری اسلامی خواهیم بود و مصرف منابع قرض‌الحسنه باید در بانك قرض‌الحسنه باشد كه مكمل همه اینها به سیستم جامع اطلاعات بانكی می‌باشد.

نوشته شده توسط: متصدی امور بانکی | آخرین ویرایش:سه شنبه 13 مرداد 1388 | نظرات ()

حرفهای مدیرعامل بانک ملت در جلسه معارفه

جمعه 25 بهمن 1387  11:20 ق.ظ

 علی دیواندری در نشست معارفه بانك ملت كه عصر چهارشنبه گذشته برگزار شده بود اظهار داشته است که : 5 درصد سهام بانك ملت در مرحله اول آخرین روز بهمن ماه عرضه خواهد شد.
رئیس هیات مدیره بانك ملت در این همایش در پاسخ به سوالی درباره اینكه اگر در روز عرضه قیمت كشف شده زیر قیمت اسمی باشد، بازهم سهام بانك ملت عرضه خواهد شد، گفت: بله. قیمت هرچه باشد عرضه ادامه خواهد داشت.
دیواندری در خصوص آثار مثبت و منفی عرضه سهام بانك ملت در بورس گفت: تغییر قواعد و قوانین بازی در بانك و قرار گرفتن در شرایط رقابتی یكی از این آثار است.علاوه بر آن فرهنگ دولتی 30 سال بر بانكهای دولتی سایه حاكم بوده و برخی براین باورند خروج حساب دولتی از بانك یكی از تبعات منفی واگذاری سهام شركتهای دولتی است.
وی در پاسخ به سوالی درباره آثار تحریم ها بر فعالیت نخستین بانكی كه سهام آن به سهامداران جزء خواهد رسید، گفت: بانك ملت پیش از آغاز تحریم ها سیستم مبادلات بر مبنای دلار را از دستور كار خارج كرد. علاوه بر آن بانك ملت در كشورهایی شعبه دارد كه به عنوان تنها بانك ایرانی است.
به گفته دیواندری بانك ملت در كره جنوبی، كشورهای شرق آسیا و در تركیه، كشورهای اروپای مركزی را پوشش داده و شعبه ای نیز در انگلستان داشته و حوزه اروپای شمالی را نیز تحت پوشش قرار می دهد.
دیوانداری ضمن اشاره به اینكه شركت سرمایه گذاری ملت هیچ ارتباطی به بانك ملت ندارد، گفت: سهام شركت سرمایه گذاری ملت در سال 81 به فروش رفته و وجه آن نیز وصول شده است.
رئیس هیات مدیره بانك ملت افزود: در رابطه با تغییر اسم شركت شكایتی هم به دادگاه تقدیم شده تا نام این شركت تغییر یابد چراكه اصلااین شركت مربوط به بانك ملت نیست.
دیوانداری در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینكه تكلیف آندسته از سهامدارانی كه پیش از انقلاب سهامدار بانك ملت بوده اند، چه خواهد شد، گفت: تاكنون سهامدار معترضی نداشته ایم. علاوه بر آن اگر با چنین شرایطی مواجه شویم، دولت براساس اصل 44 متعهد خواهد بود.
دیواندری در پاسخ به سوال دیگری درباره مكانیزم های حمایت از سهام بانك ملت پس از عرضه در بورس گفت: مسلما سهامداران عمده برنامه هایی را درخصوص بازارگردانی درنظر خواهند گرفت. اما ما به عنوان بانك، دخالتی در این باره نخواهیم كرد

به هر حال  به قول رئیس سازمان خصوصی سازی بازار سرمایه كشور ما از اصول و قاعده خاصی پیروی نمی كند.اما امیدواریم كه عرضه سهام بانك ملت درروزهای پایانی سال تجربه موفقی باشد


نوشته شده توسط: متصدی امور بانکی | آخرین ویرایش:جمعه 25 بهمن 1387 | نظرات ()

خطای بحرانی

جمعه 25 بهمن 1387  08:56 ق.ظ

امروز دیگر ما تنها امیدوار به مدیریت خوب مدیران بانک نخواهیم بود بلکه نظارتها و هدایتهای مناسب  مدیران بورس هم در عملکرد موثر و کارآمد شبکه بانکی موثر خواهد بود.

وقتی که در سایت بورس درباره شرکتهای پذیرفته شده در بورس سرچ می کنید با عبارت

 

بروز یک خطای بحرانی.
Object reference not set to an instance of an object.

 مواجه می شوید و این واقعاً یک خطای بحرانی است. اگر مردم تعدادی از سهام شرکتی را بخرند و نتوانند متن اساسنامه و حتی تصویر آن را ببینند با یک خطای بحرانی مواجه هستیم که انشااللله برطرف خواهد شد.

نوشته شده توسط: متصدی امور بانکی | آخرین ویرایش:- | نظرات ()

ابهام در ارزیابی دارایی بانکها

جمعه 25 بهمن 1387  08:38 ق.ظ

اگرچه بانکها در ایران سعی می کنن شفاف عمل کنند اما نمی توان به نتایج این خواست قلبی مطمئن بود

زیرا نه نظامهای سنجش اعتبار وجود دارند و نه حتی بانکهای اطلاعاتی

بطور مثال قضیه دسته چک را ببینید یکی ایرانی می تواند با تغییر شماره شناسنامه خود حتی در صورت داشتن هزاران برگه چک برگشتی باز هم دارای دسته چک شود. و هیچ مرجعی وجود نداشته است که این موضوع را حل و فصل کند . حتی در جایی شنیده ام که ثبت احوال برای رفع این مشکل و ارائه پاسخ استعلام بانکها و موسسات اعتباری تقاضای وجه نموده است .

در اینجا به مقاله ای از یکی از فعالان بازارهای مالی امریکا می پردازم که با تغییراتی میتواند به بانکداری آتی ایران نیز تسری داشته باشد.

بزرگترین گرفتاری بحران فعلی مبهم بودن دارایی های بانکهاست. بازار بسیاری از این دارایی ها از بین رفته است و این باعث شده است که ارزش روز آنها مشخص نباشد. تمام موسسات مالی موظف هستند هر سه ماه یکبار میزان دارایی خود را اعلام کنند. قبلا بانکها دارایی های خود را به قیمت تمام شده اعلام میکردند واین باعث میشد که ارزش فعلی آنها مشخص نباشد. FASB اسم موسسه ای غیر انتفاعی در آمریکاست که زیر نظر ناظران بازار بورس کار میکنه و وظیفش اینه که استانداردهای حسابداری را برای موسسات مالی مشخص کنه. ازچند سال پیش استانداردی را اعلام کردند که بانکها را موظف میکرد که دارایی های خود را به قیمت بازاری آن اعلام کنند. برای مثال اگر وام مسکنی یک ملیون دلار خریده شده و هم اکنون هشتصدهزار دلار می ارزه باید هشتصد هزار دلار در حسابها نشون بدن. لازمه این کار هم اینه که همیشه یه بازاری برای تمام دارایی ها موجود باشه و هر وقت خواستند با مراجعه با بازار میتونن قیمت آن دارایی را در حسابها وارد کنند. این نحوه حسابداری بهتر از روش قیلی به نظر می آمد که در آن دارایی ها به قیمت تمام شده در حسابها می آمد و شفافیت بهتری به دارایی های بانکها میداد.

ولی گرفتاری این بحران این است که بسیاری ازدارایی ها و مشتقات وامها بازار خود را از دست داده اند یا بعبارت دیگر میزان نقدشوندگی در این بازار های بسیار کم شده است. این مساله باعث شده است که بانکها نتونن ارزش واقعی دارایی های خود را بدونن و برای همین این ابهام در مورد دارایی بانکها باعث شده که میزان سلامت بانکها مشخص نباشه و عدم اطلاعات کافی در مورد این دارایی ها گرفتاری درست کرده. دقت کنید که در اینجا اطلاعات نامتقارن نیست چراکه خود بانکها هم اطلاع کافی از ارزش دارایی هایشان ندارند و برای همین سعی میکنند دارایی های قابل نقد را بقول معروف انبار کنند و علاقه مند به اعطای وام نیستند. گرفتاری اقتصاد هم از همین جا شروع شده و از بین رفتن بازار ثانویه وامها باعث بوجود آمدن این ابهام شده است. از بین رفتن یک بازار باعث این گرفتاری شده. اما اینکه کی این بازار درست میشه همه چیز به بازار خانه در آمریکا ربط داره. تا زمانیکه بازار کند مسکن به کف قیمتی نرسه میزان ورشکستگی ها مشخص نشده و خشک شدن بازار فوق ادامه داره و اگر پولی هم به بانکها تزریق بشه بانکها آن را پیش خودشون نگه میدارن. برای برون رفت از این بحران باید بازار ثانویه دارایی های متکی بر وام شکل بگیره. اگر این بازار کار میکرد بانکهای ورشکسته و ضعیف سریع مشخص میشدند و از میدان کنار میرفتند.

 میشود گفت این بحران نتیجه عدم سیگنال دهی یک بازار بوده است. وجود یک بازار فقط به خریداران و فروشندگان آن بازار نفع نمیرساند بلکه قیمت مشخص شده در بازار اطلاعات مفیدی را هم در اختیاردیگر آحاد اقتصادی قرار میدهد. شکل گیری دوباره این بازار بخاطر کند بودن بازار مسکن پروسه زمانبری است. تا قیمت مسکن به انتها نرسه این بازار ثانویه مثل سابق بوجود نمیاد.

حالا ممکن است این سوال مطرح بشه که در وضعیت فعلی چه باید کرد؟ آیا باید منظر ماند تا این بازار دوباره شکل بگیرد؟ با توجه به زمانبر بودن بازار مسکن آیا این انتظار طولانی نیست و باعث گرفتاری در اقتصاد نمیشود؟ آیا بهتر نیست هیچ کاری انجام نشود و منتظر باشیم تا خود بازار این اصلاح را انجام دهد؟ شاید بهترین کار دخالت دولت در بازاری باشد که کار نمیکند و برای همین همواره طرفدار خرید دارایی های غیرقابل نقد بانکها بودم. ولی اشکالی که به این روش میگیرند این است که دولت ممکن است به بهای بیشتری این دارایی ها را بخرد و پول مالیات دهندگان حیف و میل شود. ولی این از تزریق سرمایه به بانکها شاید بهتر باشد و در طرح پاولسن  قرار بود این کار را انجام دهند که بعد از چند هفته منصرف شدند و شروع کردند به تزریق سرمایه در بانکها. خوشبختانه در طرح هشتصد میلیارد دلاری که جدیدا به تصویب رسید مبلغی برای خرید آن دارایی ها کنار گذاشته شده.

دیروز مدیران هشت بانکی که به آنها کمک مالی شده بود به کنگره فراخوانده شده بودند و از آنها سوال شد که آیا پول دریافتی را بصورت وام به مردم داده اند یا خیر. در پست بعدی در مورد آثار منفی دخالت دولت در سیستم بانکی خواهم نوشت.

پ.ن  نویسنده این مطلب در مورد لختی بازار مسکن که مهمترین ویژگی این بحران است اینجا نوشته بود:


نوشته شده توسط: متصدی امور بانکی | آخرین ویرایش:جمعه 25 بهمن 1387 | نظرات ()

  • تعداد کل صفحات:2  
  • 1  
  • 2