تبلیغات
سهامداران بانک ملت - خبر فارس و روابط عمومی بورس درباره عرضه بزرگ سال

خبر فارس و روابط عمومی بورس درباره عرضه بزرگ سال

پنجشنبه 1 اسفند 1387  12:32 ق.ظ

شنیده ها ونشنیده های زیادی از این سهم در راه است که بزودی برایتان نقل میکنیم.

یکی اینکه این سهام خرد فروخته میشود اما به تدریج در دست برخی از سرمایه گذاران عمده جمع می شود. اما از دوراه

یک با استقبال مردم و دو با عدم استقبال مردم و درنتیجه برخی از شرکتهای شبه دولتی  شما فکر میکنید روش چگونه خواهد بود؟

به نقل از روابط عمومی بورس اوراق بهادار تهران (سهامی عام) علی سنگینیان معاون مطالعات اقتصادی شركت بورس اوراق بهادار تهران ضمن بیان مطلب فوق گفت: بورس تهران دقت لازم را در بررسی های خود در مورد عرضه سهام بانك ملت انجام داد و حتی در تجدید پذیرش شرطهایی در نظر گرفته شد تا اطلاعات كافی و شفاف منتشر شود.


وی ادامه داد: بورس قیمت گذاری نمی كند و محلی است كه كشف قیمت صورت می گیرد، همچنین یكسری ملاحظات را در نظر می گیرد تا به تصمیم خریدار و فروشنده كمك نماید.

وی به جذابیت عرضه های اولیه اشاره كرد و افزود: عرضه های اولیه در بورس های دیگر جهان نیز با بازدهی خوبی همراه است، سهامداران بورس تهران هم با توجه به سابقه عرضه های اولیه در سال های گذشته از آن استقبال می كنند و در كوتاه مدت از بازدهی مناسبی بهره مند می شوند.

سنگینیان به روش فروش سهام بانك ملت اشاره كرد و گفت: مكانیزم به اینصورت است كه خریداران از قیمت پایین شروع كرده و با هم رقابت می كنند تا جایی كه قیمت از نظر فروشنده منطقی به نظر آید.

وی بازگشت قیمت سهام عرضه اولیه پس از یك دوره كوتاه را ناشی از 2 عامل دانست و اظهار داشت: سهامدار عمده پس از واگذاری، احساس مسوولیت نمی كند تا مدیریت كارا داشته و یا از سهام خود حمایت كند.

همچنین تحلیل پایین و دانش كم سهامدارانی كه دنبال بازدهی كوتاه مدت هستند و فروش پس از كسب سود اولیه ، سبب افت قیمت سهام را فراهم می كنند.

وی در ادامه به ركود بورس اشاره كرد و گفت: بورس هم مانند چرخه های تجاری در اقتصاد، دارای رونق و ركود است.همچنین بحران های جهانی و شرایط اقتصادی كلان كشور در بورس تاثیر گذار است و در واقع بورس عملكرد اقتصاد كشور را منعكس می كند.

وی در پایان به روش معامله وبملت اشاره كرد و گفت: این مكانیزم برای اولین بار به روش ثبت سفارش كه در سیاست های اصل 44 هم پیش بینی شده است، می باشد.

در این روش شركت تامین سرمایه سهام را ارزشیابی و قیمت پایه را به بازار اعلام می كند و تعهد خرید می دهد كه سهام اگر كاملا فروش نرفت آن را با همان قیمت عرضه اولیه خریداری نماید.

لازم الذكر است كه دستور العمل روش ثبت سفارش هنوز ابلاغ نگردیده و اجرایی نشده است.

فارس می گوید که : امروز از 5 درصد سهام عرضه شده بانك ملت فقط 340 میلیون سهم به قیمت هر سهم 105 تومان توسط تعدادی از سهامداران حقیقی و حقوقی خریداری شد تا تصمیم گیری در خصوص قطعیت معامله سهام اولین بانك دولتی حاضر در بورس با اما و اگر و با تصمیم مدیر عامل شركت بورس و مسئولان سازمان خصوصی سازی همراه شود.
حسن قالیباف اصل مدیر عامل شركت بورس در حالی بعد از برگزاری جلسه مربوطه به همراه غلامرضا حیدری كرد زنگنه رئیس سازمان خصوصی سازی در جمع خبرنگاران حاضر شد و ازعدم ابطال و قطعیت معامله 340 میلیون سهم بانك ملت به قیمت هرسهم 105 تومان خبر داد كه با این تصمیم امروز اولا " بیش از 35 میلیارد و 750 میلیون تومان جابه جا شد و دوما " به ارزش روز بازارسهام بالغ بر یك میلیارد و 375 میلیارد دلار افزود شد تا مجموع ارزش بازارسهام ایران به حدود 48 میلیارد دلاربرسد.
به گزارش فارس ، با قطعی شدن معامله امروز سهام بانك ملت ، ارزش روز اولین بانك دولتی حاضر در بورس به هزار و 375 میلیارد تومان رسید (با توجه به فرمول ارزش روز سهام شركت های بورسی كه از ضریب تعداد سهام و قیمت روز هر سهم به دست می آید) و بانك ملت جایگزین بانك پارسیان دررتبه هفتم بزرگترین شركت های بورسی جای گرفت.
ازسوی دیگربا بورسی شدن بانك ملت، پس از سپری شدن 5/2 سال از اجرای اصل 44 اولین بانك دولتی خصوصی شد؛ ارزش روز بازارسهام با افزایش مواجه شد ؛ موتور خصوصی سازی و واگذاری بنگاه‌های دولتی بعد از گذشت 6ماه از واگذاری سهام مخابرات ( در 19 مرداد سال جاری) نصف و نیمه روشن شد؛ سومین عرضه سهام شركت‌های مشمول اصل 44 در سال جاری و هشتمین عرضه از زمان اجرای اصل 44 در خرداد 85 انجام شد ؛ اولین تجربه هیئت مدیره و مدیرعامل شركت بورس درعرضه سهام شركت های جدید محقق شد و بالاخره اینكه این بانك با نسبت P/E حدود 5.6 مرتبه ایی در كنار چهاربانك خصوصی پارسیان ، كارآفرین ، اقتصاد نوین و موسسه مالی و اعتباری سینا و حاضر دربورس قرار گرفت.
اما این اتفاقات تازه آغاز راه پر افت و خیز و پیش بینی نشده بانك ملت در بازار سهام كشور است و باید به مانند همیشه منتظر جریانات و تلاطمات بورس بود تا مشخص شود اولین بانك حاضر دربورس چه آینده ایی برای دولتمردان و سرمایه گذاران ومردم ترسیم خواهد كرد.


نوشته شده توسط: متصدی امور بانکی | آخرین ویرایش:سه شنبه 13 مرداد 1388 | نظرات ()